پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی

پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی

توضیح کوتاه

پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی در قالب فایل word و قابل ویرایش

توضیح کامل

پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی


" لوسیمونوویچ ویگوتسکی" درسال 1896 در اورشا متولد شد. تحصیلات عالی خود را در       دانشگاه های مسکو وشانیاوسکی دنبال کرد و درسال 1917 همزمان از دپارتمان علوم قضایی دانشگاه مسکو وتاریخ و فلسفه دانشگاه شانیاوسکی فارغ التحصیل شد. از همان ایام دانشجویی به مطالعه گسترده وعمیقی در زمینه های ادبیات وهنرو فلسفه، علوم اجتماعی، زبان شناسی دست زد. کار جدی ویگوتسکی به عنوان روان شناس از سال 1924 شروع شد. دراین سال او کارش را در موسسه ایالتی روان شناسی تجربی مسکو وآکادمی کرویسکایا شروع کرد وپس از آن در موسسه مطالعات کودکان معلول جسمی- روانی که خود بنیادکاشته بود، مشغول کار شد. ویگوتسکی در موسسه عالی آموزش مسکو، لنین گراد وخارکوف تدریس می کرد واستاد موسسه روان شناسی مسکو بود. وی در سال 1934 بر اثر بیماری سل درگدشت.

آزمون شکل گیری مفهوم

ویگوتسکی این آزمون را به تفصیل شرح نمی دهد. بنابراین شرح آزمون ازکتاب تفکر مفهومی در اسکیزوفرنیا اثر "هانفمن وکازانین" انتخاب شده است. این آزمون در واقع فرایند مفهوم سازی یا  شکل گیری مفهوم را در آزمودنی می سنجد. به محض اینکه آزمودنی مطابق دستورالعمل شروع به کارمی کند، کار را با طبقه بندی بر اساس شکل یا رنگی انجام می دهد. اما مجرد اینکه توسط آزمونگر تصحیح می شود، وبه کشفی نایل می آید، کلمات از نظر او نماینده انواع معینی از مهره ها     می گردد ( مثلا " ژاس " نماینده بلند وبزرگ وغیره ) وبدین ترتیب مفاهیم تازه ای خلق می شوند که در زبان وی نامی برای آنها وجود ندارد. بر هیمن روال شخص قادر می شود چهارنوع مهره را براساس کلمات بی معنی از هم جدا کند وآزمایش را به انجام برساند.
بنابراین کابرد مفاهیم از ارزش کارکردی معینی در توانایی لازم برای انجام این آزمون برخوردار است. با توجه به چگونگی گروه هایی که آزمودنی تشکیل می دهد ونیز با توجه به روشی که او در گروه سازی پیش می گیرد، می توان دریافت که آیا وی واقعا در حل مساله از تفکر مفهومی استفاده می کند یا نه. تقریبا هر گامی که در استدلال او به پیش نهاده می شود، درجابجایی مهره ها از جانب وی منعکس می شود. نخستین روی آوری آزمودنی به مساله، چگونگی برخورد او با مهره نمونه، پاسخ او به اصلاحی که از سوی آزماینده صورت می گیرد، پیدا کردن راه حل همه این مراحل آزمایش داده هایی فراهم می آورد که می توان از آنها به عنوان نشانه هایی از سطح تفکر آزمودنی استفاده کرد.
این آزمون از22 مهره چوبی تشکیل یافته است که از لحاظ رنگ، شکل، ارتفاع وسطح با هم فرق دارند. در بین این مهره ها، 5 رنگی مختلف، 6 شکل مختلف، دونوع ارتفاع متفاوت ( بلند وکوتاه ) ودو اندازه مختلف از حیث سطح مقطعی ( بزرگ وکوچک ) وجود دارد. در زیر هر کدام از این  مهره ها یکی از این چهار کلمه بی معنی نوشته شده است. cev, mun, bik, lag آزمودنی این کلمات را نمی بیند.  

این پرسشنامه شامل:


آزمون شکل گیری مفهوم
نحوه اجرا ودستورالعمل آزمون ویگوتسکی
دستورالعملهای اضافی
تبیین ماهیت غیر تصادفی آزمایش 
تبین احتمالات چند گانه انتخاب 
تبین معنی تصحیح 
پیدا کردن اصل


قیمت : 16900 تومان


کلمات کلیدی


پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی

دانلود پرسشنامه شکل گیری مفهوم ویگوتسکی

پرسشنامه مفهوم ویگوتسکی

مفهوم ویگوتسکی

شکل گیری مفهوم ویگوتسکی

ویگوتسکی

دیدگاه خود را بنویسید !

متن دیدگاه:

کد امنیتی
تصویر امنیتی
اطلاعات بیشتر
قیمت :16900 تومان

پرداخت با کلیه کارت های بانکی امکانپذیر است.

تعداد صفحه 9
فرمت اصلی docx
تعداد بازدید 310
حجم 21/4 کیلوبایت
دسته پرسشنامه